Maroko - wakacje, wycieczki i wypoczynek

Maroko wakacje i wypoczynek - wycieczki 2018 - Biuro Podróży Yobboo Poznań

Maroko to barwne państwo afrykańskie, gdzie kurorty turystyczne sąsiadują z orientalnymi zakątkami, krętymi uliczkami i głośnymi targami. Można tutaj znaleźć zarówno nowoczesne miejscowości z luksusowymi hotelami, prywatnymi plażami oraz bogatą ofertą dla Europejczyków, jak i tradycyjne miejsca ukazujące egzotykę arabskiej kultury.

Gwarne i pulsujące życiem miasta, sięgające aż po horyzont pustynie i ogromne wąwozy, już na pierwszy rzut oka, budzą respekt. Pośród piasków pustyń i zboczy gór Atlas zagubione są malownicze dolinki porosłe gajami oliwnymi i pomarańczowymi. W oazach otoczonych groźną Saharą, na strudzonych wędrowców, czekają zielone palmy daktylowe i egzotyczne ksary, czyli miasta-twierdze zamieszkane przez rdzenną ludność.

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK DO MAROKO - SPRAWDŹ

 

 

Maroko – kraj kontrastów i bajkowych klimatów

Europejczyków, wykupujących urlop w Maroko, zaskakują ogromne kontrasty i niemal bajkowe krajobrazy. Karawana wielbłądów w głębi kraju przemierzająca ogromne wydmy stworzone przez gorące pustynne wiatry, a tuż obok nowoczesne obiekty turystyczne. Nad brzegami lazurowego Atlantyku czekają piękne piaszczyste i skaliste plaże oraz ciepłe wody idealne do kąpieli nie tylko w pełni sezonu. W lecie temperatura rzadko spada poniżej 30 stopni C, a sezon turystyczny trwa od kwietnia aż do końca października.

Gdzieś w tle królują orientalne kolory tradycyjnych marokańskich szat i targi pełne misternie zdobionych dzbanów, ręcznie tkanych dywanów oraz naczyń przypominających scenografię „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Urlop w Maroko pozwoli Ci poznać bajkowy arabski świat pełen orientalnych smaków i zapachów – perfekcyjnie doprawionej baraniny, wołowiny i drobiu, ziół i egzotycznych przypraw, kuskusu i słodkich ciastek z migdałami. Nad nowoczesnymi miastami wznoszą się kamienne meczety, medyny i pałace pamiętające zamierzchłe czasy arabskich dynastii królewskich.

Plaże Maroko

Maroko to idealny kierunek na wakacje dla osób kochających spędzać czas na plaży. Ogromne piaszczyste połacie rozciągają na nad wybrzeżami Atlantyku. Idealnie czyste i ciepłe wody to doskonałe miejsce do pływania, żeglowania i uprawiania sportów wodnych. Szerokie plaże nad Atlantykiem różnią się od pustynnych klimatów wgłębi kraju. Nad promenadami rosną gaje oliwek, drzew pomarańczowych oraz innych cytrusów, jest zielono i przyjaźnie.

Gdy chcesz poznać uroki tych egzotycznych klimatów, idealnie sprawdzi się wypoczynek w Agadirze –  All inclusive w Maroko w tej właśnie okolicy gwarantuje dostęp do 8-kilometrowej plaży piaszczystej, której znakiem rozpoznawczym jest kształt półksiężyca i doskonale rozbudowana infrastruktura turystyczna.

Plażowanie jest tutaj możliwe nawet zimą, ponieważ w okolicach temperatura rzadko spada poniżej 18 stopni C. Leniwe leżenie na plaży urozmaicane kąpielami wydaje Ci się nudne? Okolica doskonale sprawdzi się także do uprawiania sportów. Można tutaj wypożyczyć żaglówkę, narty wodne lub wybrać się na wyprawę nurkową. Na fanów windsurfingu czeka zaś ośrodek As-Sewira.

Idealnym miejscem dla osób preferujących wakacje w Maroko pełne rozrywki są plaże ciągnące się wzdłuż wybrzeży słynnej Casablanki. Wokół plaż można znaleźć wiele hoteli, sklepów, uroczych knajpek i tętniących życiem dyskotek.

Planujesz rodzinny wypoczynek w Maroko i zależy Ci na nieco bardziej kameralnych klimatach? Możesz wybrać wybrzeże Morza Śródziemnego z niewielkimi plażami otoczonymi malowniczymi klifami. Ukryte wśród skał zatoczki do złudzenia przypominają krajobrazy znane z europejskich wybrzeży (Costa Brava, Cypru). Dużo plaż znajduje się w regionie Tangeru. Turystów przyciąga m.in. cypel Malabata, gdzie można podziwiać zabytkową latarnię morską (wystarczy dokładnie się wpatrzyć, aby za horyzontem dostrzec wybrzeża Hiszpanii).

Geografia

Maroko położone jest na północnym-zachodnie Afryki. Kraj oblewają wody Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Wybrzeże morskie ma długość 1835 km. Państwo graniczy z Algierią (od wschodu), Saharą Zachodnią (na południu) oraz hiszpańskimi enklawami w Afryce (Ceuta, Melilla), a jego stolicą jest miasto Rabat.

Przez kraj przebiegają pasma gór Atlasu. Najwyższym szczytem Maroka jest Dżabal Tubkal (4167 m. n.p.m.). Nad wybrzeżem Morza Śródziemnego królują góry Ar-Rif ze szczytem Dżabal Tidighin (2456 m n.p.m.). Na południu i południowym-wschodzie ciągną się piaski Sahary.

Językiem urzędowym Maroka jest arabski, ale turystyka i kontakty dyplomatyczne opierają się przede wszystkim na francuskim.

Fauna i flora

Większość obszaru kraju obejmują stepy, półpustynie i pustynie. Na północy Maroko występują zarośla, w których rosną pistacje kleiste, wrzośce drzewiaste i drzewa świętojańskie. W oazach można spotkać palmy daktylowe, gaje oliwne i pomarańczowe, a strome zbocza górskie porastają lasy. Wśród fauny występują głównie dromadery, skorpiony i lisy. Na zboczach gór Atlasu żyją również muflony.

Klimat Maroka

W Maroku panuje klimat suchy, a na obszarach Sahary skrajnie suchy. Bardziej przyjazne warunki zapewniają wybrzeża morskie będące pod wpływem klimatu podzwrotnikowego.

Lato to czas upałów – w lipcu temperatury sięgają przeciętnie 35-44 stopni C, a na terenach pustynnych (położonych w głębi kraju) nawet 54 stopni C. Zimy są chłodniejsze. Średnia temperatura w styczniu wynosi od 10 do 12 stopni C. W paśmie górskim Atlas w zimie występują opady śniegu. Wiosna (kwiecień – czerwiec) to czas intensywnych wiatrów pustynnych wysuszających powietrze i podnoszących temperaturę.

Sezon turystyczny zaczyna się już w kwietniu i trwa aż do końca października. Wiosna i pierwsze miesiące jesieni są doskonałym momentem na wakacje w Maroko, ponieważ temperatury pozwalają na spędzanie czasu na ciepłej plaży i kąpiele w wodach Morza Śródziemnego lub Atlantyku, a zarazem nie panują wtedy ekstremalne upały sięgające powyżej 40 stopni C.

Kultura

Na południu Maroka można spotkań Berberów. Są to potomkowie pradawnych mieszkańców tych obszarów, którzy posiadają własne dialekty. Od arabskiej części kraju odróżnia ich zamiłowanie do architektury oraz własne obyczaje (Berberyjki noszą bransolety i amulety w miejsce arabskich chust zasłaniających twarz).

Północ kraju zamieszkują głównie Arabowie, którzy są bardzo przywiązani do własnej tradycji i obyczajów. Kultywują oni Święto Barana oraz Ramadan (dziewiąty miesiąc kalendarza muzułmańskiego), kiedy wszyscy zachowują post od świtu do zachodu słońca. Po zmierzchu Marokańczycy podają aromatyczną zupę z soczewicy, fasoli i jagnięciny doprawioną świeżą kolendrą –  warto spróbować tego egzotycznego smaku podczas wycieczki do Maroko.

Osoby planujące wyprawy do Maroko, powinny pamiętać o odmiennej kulturze ludności muzułmańskiej i okazać szacunek przestrzegając miejscowych zasad. Marokańczycy są przyjaźnie nastawieni do turystów, ale odpowiednie zachowanie jest bardzo ważne. Odwiedzając ich w domu, trzeba przynieść drobny upominek i zawsze zdejmować obuwie. Jeść należy wyłącznie prawą ręką.

W stosunku do Marokanek należy zachowywać stosowny dystans, a z mężczyznami nie rozmawiać o islamie, Izraelu czy Palestynie, ponieważ zagadnienia te stanowią tematy tabu.

Warto pamiętać, że wpływ islamu na codzienne życie jest ogromny, a łamanie obowiązujących obyczajów uznawane jest za brak szacunku dla religii. Kobiety w miejscach publicznych najczęściej zakładają chusty na głowę (warto o tym pamiętać nie tylko podczas wycieczki do meczetu czy świątyni), a w komunikacji miejskiej przewidziane są oddzielne strefy przeznaczone dla pań i panów. Wiele restauracji, kawiarni i lokali to miejsca przewidziane głównie dla mężczyzn.

Z miejscową kulturą związane są także lokalne  targi, które warto odwiedzić planując zwiedzanie Maroko. Są to miejsca przeznaczone do spotkań i ploteczek, gdzie wyraźnie widać barwną marokańską kulturę. Na stoiskach czekają egzotyczne dywany, dzbany i szeroki wybór szat o orientalnych wzorach. Dla wielu turystów zaskoczeniem są ceny – tutaj zawsze warto się targować, ponieważ za zakupy powinniśmy zapłacić około 60% podanej pierwotnie ceny.

Historia

Historia Maroka rozpoczęła się w IV wieku przed naszą erą, kiedy na terenie północno-zachodniej Afryki założono państwo mauretańskie. Założycielami kraju były koczownicze ludy berberyjskie. Po upadku Kartaginy państwo trafiło w ręce Rzymu, a następnie pod pieczę Bizancjum. W VIII wieku kraj przeszedł we władanie ludów arabskich, które rozpoczęły islamizację miejscowej ludności. W kolejnych latach Marokiem rządziły dynastie arabskie. W 1660 roku marokański tron objął ród szafirów Alawici, który panuje monarchią do czasów współczesnych.

Duży przełom nastąpił w XIX wieku, kiedy to Maroko stało się punktem przetargowym dla Wielkiej Brytanii i Francji walczących o wpływy kolonialne w Afryce. W 1912 roku kraj stał się protektoratem francuskim. Niepodległość państwo odzyskało w drugiej połowie XX wieku (1956 rok). W 1963 roku w Maroku wybuchła wojna z Algierią (o przyłączenie prowincji Tindouf). Od wielu lat trwa konflikt o Saharę Zachodnią.

Obecnie kraj jest monarchią konstytucyjną. Monarcha powołuje premiera, który staje na czele parlamentu. Parlament składa się z Izby Radców oraz Izby Reprezentantów i jest wybierany w wyborach powszechnych.

Bezpieczeństwo

Maroko jest krajem muzułmańskim, dlatego budzi mieszane uczucia wśród Europejczyków planujących wakacje. Nie warto jednak popadać w skrajności i unikać wszystkich państw o arabskiej kulturze.

Maroko nie doświadczyło negatywnych następstw Arabskiej Wiosny. Kraj uchodzi za bezpieczny i przyjazny turystom. Stawia on na rozwój tej dziedziny gospodarki i cały czas rozbudowuje infrastrukturę mającą przyciągać podróżnych z Europy i Ameryki Północnej.

Warto jednak odpowiednio zaplanować miejsce docelowe swojej podróży. Na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych można znaleźć informację zalecającą zachowanie szczególnej ostrożności w dużych aglomeracjach miejskich oraz zrezygnowanie z wycieczek na tereny, które graniczą z Algierią lub Mauretanią. Zalecane jest także zarejestrowanie się w systemie Odyseusz, który pomaga służbom konsularnym kontaktować się z obywatelami Polski przebywającymi poza granicami kraju.

Warto wiedzieć, że Departament USA w listopadzie 2016 roku przygotował ranking dla swoich obywateli, w którym przedstawiono najbezpieczniejsze państwa dla podróżników polecane na wakacje 2017. Na udostępnionej mapie, kraje niebezpieczne oznaczono na czerwono, państwa, w których należy zachować dużą ostrożność – na pomarańczowo, a kierunki bezpieczne na zielono. Maroko otrzymało oznaczenie zielone jako kraj bezpieczny dla turystów.

Kraj ten nie angażuje się w konflikty, a jego władca Mohammed VI zaostrzył kontrole mające zapewnić wyższe bezpieczeństwo obywatelom i podróżnym. Silne siły bezpieczeństwa współpracują z Zachodem i przykładają ogromną wagę do wykrywania ewentualnego terroryzmu.

Niektórzy turyści, marzący o zwiedzeniu wyjątkowych atrakcji Maroko, obawiają się nieprzychylnego stosunku islamistów do chrześcijan. Warto jednak wiedzieć, że w indeksie opracowanym przez francusko-amerykańską organizację pozarządową "Les Portes Overtes" (Open Doors) pojawiło się 50 krajów dyskryminujących chrześcijan. Na liście tej nie ma Maroka, które uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych krajów Afryki pod tym względem.

Podczas wakacji w Maroko, warto jednak pamiętać, że jest to kraj o odmiennej kulturze, który ogromną wagę przykłada do tradycji. Bezpieczeństwo turystom zapewni poszanowanie panujących tutaj zwyczajów. Widok europejskich turystek nie dziwi rdzennych Marokańczyków, ale panie w miejscach publicznych powinny zakładać hijab i unikać miejsc, które są przeznaczone wyłącznie dla mężczyzn (m.in. niektóre restauracje, kawiarnie czy kina).

 

Najciekawsze  miejsca i atrakcje w Maroko

Wakacje w Maroko mogą stać się prawdziwą przygodą życia. To najstarsze królestwo świata muzułmańskiego łączy wielobarwną kulturę arabską (ewoluującą przez wieki) z dobrze rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Znakomite warunki naturalne sprzyjają wypoczynkowi na malowniczych plażach otoczonych ciepłymi wodami Atlantyku, a bogactwo krajobrazów pozwala podziwiać połączenie groźnych piasków pustyni, dolinek porośniętych zielenią daktylowców, drzew pomarańczowych i gajów oliwnych, w których roznosi się śpiew egzotycznych ptaków oraz skutych lodem szczytów górskich Atlasu. Marokańskie oazy prezentują się niczym wyjęte z zupełnie innego świata, a głębokie wąwozy i zbocza górskie nadają pejzażom niepowtarzalnego charakteru.

Na turystów czeka wiele atrakcji. Wypoczynek w Maroko pozwala zanurzyć się w wodach Atlantyku lub Morza Śródziemnego, spacerować po pięknych piaszczystych i skalistych plażach oraz korzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie dla turystów. Można również wykupić niezapomnianą wycieczkę na wielbłądach wiodącą po ścieżkach pustyni, odwiedzić prawdziwą oazę lub wybrać się na wyprawę w Góry Atlas.

Zwiedzanie Maroko pozwala poznać odmienną kulturę islamską, zobaczyć tradycyjne meczety i orientalne pałace wzniesione przed setkami lat. Nad wzgórzami można dostrzec starożytne grobowce, ruiny z czasów rzymskich i fortece zbudowane przez Maurów.

Kręte uliczki marokańskich miasteczek pełne są egzotycznych kolorów i zapachów, a wizyta na lokalnym targu stanowi niezapomniane przeżycie.

Planujesz wypoczynek w Maroko? Poznaj najciekawsze miejsca i atrakcje tego afrykańskiego regionu:

1. Casablanca – kultowe miasto Maroka

Casablanca to największe miasto Maroka, które w świadomości świata zapisało się jako miejsce akcji kultowego melodramatu Michaela Curtiza z 1942 roku z Humphreyem Bogartem i Ingrid Bergman w rolach głównych. W metropolii żyje ponad 3,5 miliona osób. To właśnie tutaj, a nie do stolicy Maroka, przybywa miejscowa ludność w poszukiwaniu  zatrudnienia w przemyśle i lepszych warunków ekonomicznych.

Casablanca jest ogromna i gwarna, a jako port położony nad Oceanem Atlantyckim, stanowi jeden z głównych ośrodków turystycznych kraju. Kultura arabska miesza się tutaj z wpływami koncernów z Zachodu.

Symbol Casablanki stanowi ogromny meczet Hassana II królujący nad miastem. Budynek położony nad samymi brzegami Atlantyku jest najwyższą na świecie budowlą o charakterze sakralnym. Meczet ma wieżę o wysokości sięgającej 210 m, odsuwany dach i może zmieścić aż 20 tysięcy osób. Planując zwiedzanie Maroko, warto wpisać na swoją listę tę monstrualną budowlę (turyści są wpuszczani do meczetu wyłącznie pod opieką miejscowego przewodnika).

Wewnątrz meczetu funkcjonują m.in. najbardziej znane łaźnie tureckie w Casablance (w Maroku nazywane hammanami). Łaźnie są doskonałym sposobem na odświeżenie się i odpoczynek od marokańskiego upału.

Podczas zwiedzania miasta, można wybrać się również do Parc de la Ligue Arabe (pięknego parku z egzotycznymi drzewami), na wycieczkę do portu morskiego lub zobaczyć zabytki architektury z czasów protektoratu Francji (kino Rialto wzniesione w 1930 roku, Cathedrale du Sacre Coeur).

Po pamiątki warto udać się na miejscowy targ (w Casablance ma on jednak nieco mniej tradycyjny klimat niż w innych częściach Maroka, ponieważ funkcjonuje tutaj wiele stoisk z produktami europejskimi). Na miłośników zakupów czeka również dzielnica Anfa z licznymi rezydencjami i butikami, która swoim klimatem nieco przypomina… amerykańskie Beverly Hills. W miejscowych sklepach, wzorem europejskim i amerykańskim, dostępne są cenniki (w Maroko to rzadkość, ponieważ handlarze z reguły windują tutaj ceny o około 40-50% i umożliwiają kupującym targowanie).

2.  Agadir – luksusowy kurort tętniący życiem

Adagir to najbardziej znany kurort turystyczny w Maroku, który corocznie przyciąga rzesze turystów z Europy i innych zakątków świata. Wiele wczasów All inclusive w Maroko, dostępnych w katalogach biur podróży, to wyjazdy właśnie do tej miejscowości. Miasto jest idealnym miejscem dla osób, które marzą o luksusowych wakacjach pełnych znakomitej zabawy.

Na turystów czekają tutaj nowoczesne hotele z basenami i doskonałą obsługą, bezpieczne prywatne plaże i liczne restauracje serwujące zarówno tradycyjne dania marokańskie pełne ziół i przypraw, jak i najbardziej wyszukane kuchnie świata.

W hotelach funkcjonują sklepy z lokalnymi pamiątkami, w kurorcie nie brakuje również klubów muzycznych, lokali organizujących koncerty i inne rozrywki dla turystów. Kurort niejako stanowi enklawę, która dobrze sprawdzi sie np. dla osób planujących rodzinne wakacje w Maroko lub grup znajomych, które chcą spędzić czas na plażowym leżaku, uprawianiu sportów wodnych i rozrywce w miejscowych lokalach.

To tutaj można znaleźć 8-kilometrową plażę w kształcie półksiężyca, która stanowi jedną z wakacyjnych wizytówek Maroko.

3. Marrakesz – gwarne miasto z historyczną zabudową

Marrakesz leży na południu Maroko, tuż u stóp pasma górskiego Atlasu Wielkiego. Miasto powstało w XI wieku i jest położone na wys. 465 m n.p.m. Ta duża i gwarna metropolia powszechnie uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Afryki. Miejsce zachwyca turystów połączeniem kultury arabskiej z lokalnymi obyczajami różnych ludów afrykańskich.

Podczas wyprawy do Maroko warto zwiedzić wąskie i kręte uliczki Marrakeszu, które pozwalają poczuć się niczym podczas podróży w czasie. Wokół rozciągają się domy z czerwonej cegły charakterystyczne dla marokańskiej architektury. Historyczne budynki i orientalna kultura sprawiają, że na pewno zapamiętamy tę wycieczkę. Słynne łaźnie tureckie oraz liczne pałace pozwalają połączyć zwiedzanie z chwilą relaksu i odświeżenia.

W planie wycieczki po Marrakeszu warto uwzględnić:

Meczet Kutubijja wznoszony od 1157 roku (niestety do wnętrza mogą wejść wyłącznie wyznawcy islamu)
Grobowce Saadytów
Plac Dżemaa el Fna
Jedną z wizytówek wśród zabytków miasta jest także szkoła Alego Ben Jusufa (najstarsza szkoła koraniczna w Maroku). Budynek mieści się na starym mieście i pochodzi z XVI wieku. Szkoła posiada efektowny dziedziniec, na którym można dostrzec różnobarwne mozaiki i wiele zdobień oraz piękną fontannę.

4. Ogrody Majorell

Ogrody Majorell to prawdziwa oaza zieleni w gwarnym Marrakeszu. Ten tajemniczy ogród stanowi idealne schronienie przed lejącym się z nieba żarem. W słynnych ogrodach, budowanych od 1924 roku, rosną liczne palmy, drzewa oliwne i wiele innych roślin. Króluje tutaj odcień niebieski. Majorelle blue stał się symbolem tego miejsca – kolor pojawia się na ścianach domu, altanach, donicach.

Uwielbiasz eleganckie perfumy przepełnione tajemniczymi zapachami Orientu? Z pewnością powinien zainteresować Cię fakt, że Ogrody Majorell pokochał sam Yves Saint Laurent, który w 1980 roku, wspólnie z Pierre’m Berge, kupił ogrody. Plotka głosi, że to intensywne opary kwitnących kwiatów i roślin unoszące się w marokańskich ogrodach, stały się inspiracją do stworzenia kultowych perfum Opium.

5. Rabat – stolica Maroko

Urlop w Maroko wiele osób rozpoczyna od wizyty w stolicy. Rabat położony jest nad wodami Atlantyku, w zachodniej części kraju. Jego założycielem był sułtan Abd Al- Mumina wywodzący się z dynastii Almohadów. W 18. wieku miejsce to stało się  oazą dla muzułmanów uciekających z Półwyspu Iberyjskiego.

Wycieczkę po Rabacie można rozpocząć od zobaczenia wieży Hassana, która stanowi wizytówkę miasta górując nad innymi budowlami. W założeniu miał to być minaret mieszczący do 40 000 wiernych, ale budowy niestety nie ukończono.

Na miłośników zabytków architektury czeka również mauzoleum Muhammada V i Hassana II. Są to eleganckie budowle wzniesione z białego marmuru pięknie odbijającego promienie słoneczne (na wycieczkę koniecznie zabierz ciemne okulary).

Kolejną atrakcją, którą warto przewidzieć na swojej trasie, rozpoczynając zwiedzanie Maroko od Rabatu, jest Kazba al-Udaja, czyli dawna forteca sułtana zbudowana na rozkaz al-Mansura.

6. Taroudannt – malownicze miasteczko w pobliżu Agadiru

Taroudannt to miejscowość położona u samych stóp Atlasu. To malownicze miasteczko jest oddalone około 80 km od Agadiru. Bardzo często wybierają się tutaj na wycieczki turyści wykupujący wczasy All inclusive w Maroko, którzy chcą urozmaicić swój pobyt w luksusowym kurorcie. W Taroudannt można zwiedzić tradycyjne stare miasto otoczone majestatycznymi murami. Medyna przyciąga orientalnymi klimatami kultury arabskiej.

Na tradycyjnym marokańskim targu, czyli suku można natrafić na unikalną biżuterię w stylu Maurów, aromatyczne przyprawy i naturalne kosmetyki z olejkiem arganowym na czele (Maroko słynie z wyrobu tego olejku). Można tutaj kupić oryginalne pamiątki, ale warto się targować i uważać na chińskie podróbki szturmem wkraczające do marokańskiego świata.

Wielu turystów, jadących w stronę Taroudannt, ze zdziwieniem obserwuje widok drzewek z owocami będącymi źródłem olejku arganowego, na które wspinają się kozy. Miejscowi pasterze często pobierają opłaty za możliwość zrobienia zdjęcia tego niecodziennego zachowania zwierząt.

7. Rajska Dolina w Górach Atlas

Osoby planujące urlop w Maroku i wykupujące wypoczynek w Agadirze, mogą zwiedzić pobliskie regiony Gór Atlas. Wielu turystów przyciąga Rajska Dolina, do której wiedzie kręta dróżka wymagająca nie lada umiejętności od kierowców. W otoczeniu groźnych górskich zboczy i szczytów znajduje się miejsce, które przywodzi na myśl prawdziwy raj. Dolina porasta palmami daktylowymi, kolorowymi kwiatami i pachnącymi połaciami tymianku.

Na zboczach stoków ustawione są kamienie, na których można dostrzec dziwne tunele. Są to marokańskie ule, z których słynie Rajska Dolina. Turyści mogą tutaj kupić niepowtarzalny w swoim smaku miód tymiankowy.

8. Fez – kolebka kultury muzułmańskiej

Fez to drugie pod względem wielkości miasto Maroka, które stanowi prawdziwą kolebkę muzułmańskiej kultury. Miejscowość była pierwszą stolicą kraju wzniesioną przez Indrisa I (w centrum Fezu można zwiedzić grobowiec jego następcy – Indrisa II).

Znakiem rozpoznawczym tej arabskiej metropolii jest charakterystyczna zabudowa, której historia sięga wielu wieków wstecz. Fez pozwala poznać cywilizację islamu niemal od podszewki.

Metropolia zwraca uwagę plątaniną wąskich uliczek mediny, które trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tutaj natrafić na wiele zabytkowych meczetów, średniowiecznych szkół kanonicznych i efektownych pałaców. Miasto należy do ważnych ośrodków turystycznych i kulturalnych kraju.

Najwięcej zabytków mieści się w Fes el Bali, czyli starszej części mediny (starego miasta). Podczas wyprawy do Maroko, warto zwiedzić wzgórze El- Qolia, gdzie wznoszą się majestatyczne grobowce ostatnich sułtanów z dynastii Marynidów. Kolejnym punktem wycieczki po Fezie może stać się Musee du Batha, czyli dawny pałac otoczony imponującym ogrodem. W komnatach można zobaczyć kolekcję tradycyjnych przedmiotów rzemieślniczych.

W pobliżu pałacu można odwiedzić park Jnane Sbil z licznymi palmami. Ta oaza zieleni pozwoli na chwilę wytchnienia od upału i gwarnych uliczek mediny Fezu.

Ze starszej części mediny do Fel el Bali (nowszej części) można przejść przez zabytkową bramę miejską Bab Bu Dżelud, która jest pięknie zdobiona zielonymi oraz niebiesko-białymi mozaikami. W tej części Fezu można zobaczyć słynną medresę Bu Inania (w piątki medresa jest zamknięta dla turystów, ponieważ to czas tradycyjnych modłów). Jest ona zdobiona pięknymi ornatami. Kolejnym punktem na trasie wycieczki po mieście może stać się suk Hanna, gdzie można nabyć słynną biało-niebieską porcelanę z Fezu.

Jedną z wizytówek Fezu jest Wielki Meczet (Al- Karawijjin) z IX wieku. Ta ogromna budowla posiada zielony dach wieńczący 16 naw i dziedzińce zwracające uwagę kolorowymi płytkami. Na dziedzińcu można zobaczyć również fontannę z XVI wieku. Niestety do wnętrz meczetu wstęp mają wyłącznie muzułmanie.

Ciekawostką Fezu, która budzi mieszane uczucia wśród turystów, są garbarnie i farbiarnie skór pracujące tradycyjnymi metodami znanymi od średniowiecza.

9. Pustynia i wydmy Erg Chebbi

Wakacje w Maroko wielu osobom kojarzą się z niezapomnianymi wyprawami na pustynię. Podczas podróży do tego egzotycznego kraju warto zaplanować wyjazd na wydmy Erg Chebbi w Morzoudze. Jest to piaszczysta część Sahary zachwycająca złocistymi piaskami (większość terenu tej największej pustyni świata, wbrew filmowym obrazom, zajmują wcale nie bezkresne piaski, ale kamienie).

Wydmy Erg Chebbi pozwolą Ci ujrzeć bajkowe krajobrazy kojarzące się z tajemniczą Saharą. Mają one wysokość sięgającą nawet do 150 metrów. Piaski przez cały czas lekko się poruszają. Wyprawy na wielbłądach są jedną z częstych atrakcji proponowanych turystom. Na pustynną wycieczkę można również wybrać się samochodem terenowym. Zachwyt budzą malownicze wschody i zachody słońca.

Dla fanów aktywnego wypoczynku idealnie sprawdzi się jazda na nartach lub snowboardzie po wydmach coraz częściej dostępna w ofertach wycieczek fakultatywnych po Maroku.

10. Kazba Al-Udaja w Rabacie

Planujesz zwiedzanie stolicy Maroko?  Gwarny Rabat na dłuższą metę bywa nieco męczący. Chcesz nieco odpocząć od zgiełku, opuścić okolice przygotowane na nabór turystów, poczuć wyjątkowy klimat i kulturę pielęgnowaną od wieków? Kazba Al-Udaja to dzielnica, która stanowi niejako miasto w mieście. Od okolicy oddzielają ją wysokie mury, z trzech stron otaczają wody.

W dzielnicy mieszkają przede wszystkim rodziny, które swoje rodowe siedziby mają tutaj od wielu pokoleń. Tutaj nie spotkasz pensjonatów, stylizowanych na europejskie hoteli czy sklepów oferujących pamiątki. Są za to restauracje serwujące tradycyjne arabskie potrawy oraz fantastyczne ogrody.

11. Wąwóz Dades

To urokliwe miejsce na pewno przypadnie do gustu miłośnikom pięknych krajobrazów. Podczas wakacji w Maroko warto uwzględnić je na swojej mapie podróży. Wąwóz rzeki Dades położony jest około 100 km od Warzazat (Ouarzazate). Tylko tutaj można dostrzec malownicze skały, których nie sposób znaleźć w żadnym innym miejscu w Afryce. Szlaki wokół wąwozu doskonale sprawdzą się dla fanów trekkingu lub wycieczkę samochodową.

12. Kanion Todra

Kanion Todra położony jest w pobliżu rzeki Dades. Królują tutaj wysokie półki skalne sięgające nawet 300 metrów. Na dnie kanionu wyznaczone są szlaki piesze. Taki spacer zapewnia niesamowite wrażenia – wystarczy spojrzeć w górę, aby poczuć pradawną moc przyrody. Na półkach skalnych wiele osób, preferujących aktywny wypoczynek w Maroko, organizuje wspinaczkę. Po trudach można odpocząć w… knajpce znajdującej się w samym centrum kanionu.

13. Szafszawan, czyli błękitne miasto Maroka

Szafszawan to kolejne miejsce, którego nie warto pominąć planując zwiedzanie Maroko. Miejscowość zasłynęła jako błękitne miasto i uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Afryce, ale i na całym świecie. Corocznie przybywa tutaj wielu turystów. Błękitne miasto Maroka szczególne uznanie zdobywa wśród fotografów.

Wszystkie fasady domów w miasteczku mają błękitny kolor, a charakterystyczny rozkład okien i drzwi przywodzi na myśl dzieło utalentowanego artysty. Budynki stoją wokół krętych i wąskich uliczek robiąc piorunujące wrażenie na turystach.

Panorama Szafszawan przepięknie prezentuje się na zdjęciach. Obecnie Szafszawan stał się typowo turystycznym miejscem, dlatego infrastruktura jest tutaj doskonale rozwinięta. Zwiedzanie można zakończyć w jednej z miejscowych kawiarni lub restauracji, a w sklepach zakupić piątki z podróży.

14. Bazar Souk Agadir

Souk Agadir to bazar stanowiący najważniejszy rynek w tym znanym marokańskim kurorcie. Położony jest on na skraju miasta, z daleka od turystycznej plaży i hoteli. W środku rynku funkcjonuje ponad 6 tys. małych sklepików z żywnością, odzieżą, meblami i innymi przedmiotami. Można tutaj kupić m.in. tradycyjne naczynia i piękną marokańską ceramikę, egzotyczne sukienki czy ekskluzywne dywany z najlepszych tkanin oraz spróbować lokalnych specjałów.

15. As-Sawira – nadmorski kurort Maroka

As-Sawira to miasteczko położone nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, które przyciąga przede wszystkim malowniczą scenerią. Fasady domów malowane są tutaj na niebiesko i czerwono. Wiele elewacji posiada zdobienia kwiatowe, a tuż nad brzegiem Atlantyku można zobaczyć ruiny zabytkowej twierdzy. Miasteczko słynie przede wszystkim z wielu festiwali muzycznych (niegdyś przyciągało ono całe tłumy hipisów ceniących artystyczną atmosferę kurortu).

16. Meknes – miasteczko przepełnione niesamowitą kulturą

Meknes wprawdzie swoje czasy świetności ma już za sobą, ale miasteczko pełne jest zabytków, które świadczą o czasach jego dawnej świetności łącząc elementy arabskie i wpływy francuskie. Miejscowość leży około 150 km od stolicy i 60 km od Fez. Doskonale sprawdzi się dla osób, które zwiedzanie Maroko rozpoczęły od gwarnego Rabatu i poszukują odrobiny wyciszenia.

Wizytówką Meknes jest medyna wpisana na listę UNESCO (w 1996 roku). Stare miasto pełne jest wąskich uliczek i zaułków, które pozwalają na niekończące się spacery. Miłośnicy zabytków architektonicznych mogą zwrócić uwagę na Bramę Mansura i Plac Lalla Aouda. W Meknes znajduje się także grób Ismaila, ale turyści mogą zwiedzić jedynie świątynię (do grobu dopuszcza się wyłącznie muzułmanów).

17. Asila

Nadmorskie miasteczko Asila położone jest w regionie Tangeru. Urocza miejscowość przyciąga wielu turystów, którzy mogą tutaj korzystać z piaszczystych plaż nad samymi brzegami Atlantyku. Wzdłuż nich wiją się promenady obsadzone drzewkami cytrusowymi, a elewacje wszystkich budynków mają śnieżnobiały odcień. Na straganach można spróbować świeżych ryb, które  kuszą aromatem tradycyjnych przypraw. Klimaty tego uroczego miasteczka do złudzenia przypominają Grecję.

18. Dżemaa El-Fna w Marrakeszu

Dżemaa El-Fna to plac położy w samym centrum Marrakeszu. Miejsce to tętni życiem o każdej porze doby i stanowi punkt rozrywkowy. Europejczykom pokazuje ono odmienny klimat orientalny stanowiąc prawdziwą kwintesencję kultury arabskiej.

Można tutaj usłyszeć głośne nawoływania sprzedawców pamiątek, spróbować tradycyjnych specjałów marokańskich, zobaczyć występy żonglerów, fakirów i zaklinaczy węży ubranych w tradycyjne turbany.  Jednocześnie, plac stanowi doskonałe miejsce dla kieszonkowców, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.

19. Ait Ben Haddou – pustynna twierdza z hollywoodzkich hitów

Ait Ben Haddou to egzotyczne miasteczko-twierdza na pustyni (tzw. ksar) położone na tle majestatycznych pasm Atlasu. Twierdza ta zasłynęła dzięki hollywoodzkim produkcjom. To tutaj kręcono m.in. sceny do „Gladiatora”,. „Klejnotu Nilu”, „Aleksandra” oraz „Gry o tron”. Fani filmów mogą zwiedzić miasteczko z przewodnikiem i kupić pamiątki w sklepikach. Wstęp do miasteczka jest płatny.

20. Stoki narciarskie Atlasu

Wypoczynek w Maroko kojarzy Ci się z malowniczymi plażami, ciepłymi wodami Atlantyku i wyprawami z przewodnikiem na pustynię? Temperatury sięgające w sezonie 30-40 stopni C to znak rozpoznawczy tego kraju. Do Maroko możesz jednak wybrać się także na… narty lub snowboard. Oblodzone stoki Atlasu z grubymi warstwami śniegu, przyciągają turystów zainteresowanych białym szaleństwem w egzotycznym raju.

Wyprawy do Maroko dla miłośników sportów zimowych to najczęściej wycieczki do schronisk Azrou, Ifrane, Michlifen lub Oukaimeden.

Azrou położone jest niecałe 90 km od Fezu. Można tutaj znaleźć szkołę narciarstwa, liczne szlaki i wypożyczalnie sprzętu.

Ifrane bywa określane marokańską Szwajcarią ze względu na przepiękne krajobrazy otaczające górskie schronisko.

Michlifen otoczone jest pięknymi lasami cedrowymi, a swoją rezydencję wybudował tutaj Muhammed VI.

Oukaimeden leży niecałe 80 km od Marrakeszu, a na turystów czeka kilka wyciągów orczykowych, wyciąg krzesełkowy i około 300 hektarów stoków (trasy mają nawet do 3 km długości) położonych na wysokości do 3270 m n.p.m.

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK DO MAROKO - SPRAWDŹ