Malta - wakacje, wycieczki i wypoczynek

 

Malta to malownicza wyspa usytuowana na Morzu Śródziemnym (na południe od Sycylii). Jest ona największą wyspą Archipelagu Maltańskiego (Malta, Gozo, Filfla, Comino, Cominotto oraz Wyspy Świętego Pawła).

Wyspa często jest określana terminem „muzeum pod gołym niebem”. Opinię tę zawdzięcza bardzo bogatej historii sięgającej ponad 7 tysięcy lat wstecz, której owocem jest szeroki wachlarz imponujących zabytków. Świątynie megalityczne – ich ruiny są jedną z wizytówek Malty – powstały około 3600 roku p.n.e. (wcześniej niż piramidy w Egipcie). Wiele osób rozpoczyna zwiedzanie Malty właśnie od nich.

 

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK NA MALTĘ - SPRAWDŹ

 

Malta - wakacje, wycieczki i wypoczynek 2017 / 2018

Hotele na Malcie - wybierz idealny dla siebie!

Szukasz hotelu, który:

 • jest usytuowany przy plaży
 • posiada 5 gwiazdek
 • posiada opcję ALL INCLUSIVE
 • posiada aquapark ze zjeżdzalniami
 • jest przystosowany dla rodzin z dziećmi
 • ma niewygórowane ceny

Znajdziemy dla Ciebie idealny hotel na wakacyjny wypoczynek dopasowany do Twoich oczekiwań!

Zadzwoń na nasz numer - 61 897 48 35 lub

poproś o szczegóły oferty na adres e-mail - wypełnij formularz

 

 

 

Co warto wiedzieć o Malcie?

 

Najpiękniejsze plaże Malty

Większość osób planujących wypoczynek na Malcie wybiera tę malowniczą wyspę Morza Śródziemnego ze względu na przepiękne plaże i lazurowe wody gwarantujące doskonałe warunki do kąpieli. Okolice zachwycają nie tylko pięknymi krajobrazami zatoczek otoczonych przez błękitne wody morskie, ale także doskonałą infrastrukturą przygotowaną pod kątem najbardziej wymagających turystów.

Na wyspie przeważają plaże kamieniste położone w jej północnej części (wiele z nich jest otoczonych skałami lub palmami, co zapewnia dużą prywatność, ale nietrudno trafić również na małe plaże tuż przy ulicach). Ich wyróżnikiem jest piękny krajobraz, który stanowi znakomite tło do pamiątkowych zdjęć. Warto jednak pamiętać, że do pływania na takim wybrzeżu niezbędne są specjalne buty, które uchronią stopy przed skaleczeniami.

Plaże piaszczyste zajmują zaledwie 2,4% maltańskiego wybrzeża (około 4,5 km) i najczęściej położone są na wydmach porosłych trawami.

Większość turystów spędzających urlop na Malcie wybiera jedną z dwóch najpopularniejszych i największych plaż wyspy – nad zatoką Mellieha Bay lub Golden Bay. Gwarantują one nie tylko doskonałe warunki do pływania, uprawiania sportów wodnych czy opalania się, ale i posiadają bardzo rozbudowaną infrastrukturę przydatną podczas wypoczynku. Tutaj turystyka tętni życiem.

Plaża nad zatoką Mellieha Bay(Ghadira) zajmuje około kilometr wybrzeża. Turyści znajdą tutaj wypożyczalnie sprzętu wodnego, leżaków i parasoli. Na plaży nie brakuje restauracji serwujących przepyszne dania kuchni śródziemnomorskiej oraz barów podających egzotyczne drinki i wyśmienitą kawę. W pobliżu funkcjonują luksusowe hotele. Plaża ta jest bardzo popularna wśród fanów windsurfingu ze względu na doskonałe warunki do pływania na desce.

Podobną infrastrukturę posiada Golden Bay w Melieha. Zapewnia ona idealne warunki do paralotniarstwa oraz pływania na nartach wodnych. Plaża jest codziennie pod opieką ratowników (sezon trwa od 15.06 do 15.09).

Na Malcie można znaleźć również szereg mniejszych plaż. Wśród nich dużym zainteresowaniem cieszy się między innymi:

 • plaża nad zatoką Balluta Bay – jest to niewielka i w miarę kameralna plaża łączona (skalisto-piaszczysta), do wody z piaszczystej plaży prowadzą schody
 • Blue Lagoon (Błękitna Laguna) – plaża położona jest pomiędzy wyspą Cominotto i Comino, przeważa tutaj teren piaszczysty, ale niewielki obszar pokryty złocistym piaskiem doskonale sprawdzi się do opalania
 • Bugibba Perched Beach – plaża skalista w Saint Paul’s Bay, która została zagospodarowana pod turystykę i pokryta piaskiem
 • Riviera Bay – piaszczysta plaża położona nad Ghajn Tuffieha (północny-zachód Malty) idealna dla osób ceniących sobie kameralne warunki (okolica nie jest kurortem turystycznym), na plaży funkcjonuje klimatyczny bar drewniany, dostępny jest także parking
 • plaża nad zatoką Gnejma Bay – jest to plaża skalista słynąca z doskonałych warunków do opalania (przeważają tutaj piękne, płaskie skały), na plaży działa wypożyczalnia sprzętu wodnego
 • Paradise Bay i Paradise Bay Hotel Beach – plaże położone nad wodami zatoki Paradise Bay
 • Pretty Bay – plaża na wschodzie Malty słynąca z krystalicznie czystej wody, w okolicy funkcjonują klimatyczne restauracje i wiele sklepów
 • Anchor Bay – mała plaża w gminie Meliehha przyciągająca fanów sportów wodnych i nurkowania
 • Ghar Lapsi – mała plaża skalista położona w pobliżu Błękitnej Groty, zatoka słynie z niebiesko-zielonej wody oraz rafy koralowej (200 m) przyciągającej miłośników nurkowania
 • Basen Św. Piotra – słynny basen naturalny położony w południowo-zachodniej części Malty z płaskimi skałami gwarantującymi idealne miejsce do opalania

 

Doskonała infrastruktura turystyczna

Malta słynie nie tylko z pięknych plaż usytuowanych w otoczeniu malowniczych zatok wypełnionych idealnie czystą wodą z majaczącymi w oddali luzzus (kolorowe łodzie rybackie) i wielu zabytków będących śladem wielotysięcznej historii wyspy. Pośród malowniczych pejzaży tętni życie rozrywkowe, co sprawia, że wakacje na Malcie stają się niezapomnianym przeżyciem.

Do dyspozycji turystów pozostają liczne hotele, wiele restauracji serwujących przysmaki kuchni śródziemnomorskiej (z owocami morza i cytrusami na czele), barów i dyskotek. Wśród młodszych turystów bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się Saint Georges, Saint Julian’s oraz Bugibba. Miłośników clubbingu przyciąga całodobowy Klub Axis z parkietem na ponad 1000 osób. Jest on słynny na całym świecie i śmiało może konkurować z dyskotekami na Ibizie (klub wpuszcza osoby od 21 lat).

Jako ciekawostkę warto wspomnieć fakt, że Malta już od wielu lat przyciąga Europejczyków i Amerykanów, którzy poszukują wyjątkowego miejsca na ślub. Ceremonie cywilne są tutaj organizowane niemal w każdym miejscu (z wyjątkiem plaż i basenów), a w kurortach funkcjonują sklepy oferujące najmodniejsze suknie ślubne od światowych kreatorów mody (w cenach o wiele niższych niż w wielu miastach Zachodniej Europy).

 

Geografia

Malta to państwo wyspiarskie położone na wodach Morza Śródziemnego – na południe od Włoch (około 81 km od Sycylii) oraz na północny-wschód od Tunezji (około 286 km). Jest to kraj, który posiada najbardziej wysunięte na południe współrzędne geograficzne ze wszystkich państw europejskich.

Wyspy Maltańskie – archipelag
Archipelag Wysp Maltańskich tworzą:

Malta (zajmuje około 78% powierzchni archipelagu)

 • Gozo (21% powierzchni)
 • Comino (0,9% powierzchni)
 • W skład archipelagu wchodzą również niezamieszkane Cominotto, Manoela, Wyspy Św. Pawła oraz inne mikrowysepki.

Wyspy mają nizinne ukształtowanie terenu. Wzgórza pojawiają się w południowo-zachodniej części Malty oraz na Gozo. Jedną z charakterystycznych cech Wysp Maltańskich jest wybrzeże z licznymi półwyspami i zatoczkami wypełnionymi lazurową wodą. Na północy Malty przeważają brzegi łagodnie wchodzące w ląd, co sprawia, że to właśnie tutaj znajdują się najsłynniejsze maltańskie plaże.

Wybrzeże ma około 200 km (ponad 140 km znajduje się na głównej wyspie archipelagu).

 

Klimat

Wyprawy na Maltę bardzo wiele osób planuje ze względu na łagodny klimat wyspy sprzyjający wypoczynkowi. Panuje tutaj klimat subtropikalny typu śródziemnomorskiego. Jego cechą charakterystyczną są słoneczne i ciepłe lata oraz łagodne zmiany pogodowe (wahania temp. pomiędzy poszczególnymi dniami rzadko przekraczają 2 stopnie C). Ciepłe lata i łagodne zimy (średnia roczna temperatura w dzień wynosi 23 stopnie C, a w nocy aż 16 stopni C) sprawiły, że w rankingu „International Living” Malta trafiła na pierwsze miejsce pod względem klimatu wśród państw całego świata.

Sezon turystyczny trwa tutaj od kwietnia aż do połowy grudnia (temperatury w dzień wahają się wtedy w granicach 20 stopni C). Najcieplejszy jest sierpień z temperaturami dziennymi około 28-34 stopni C i nocnymi około 23 stopnie C. Wakacyjne wycieczki na Maltę powinny spełnić wymogi miłośników plażowania i sportów wodnych (średnia temperatura morza wynosi wtedy około 26 stopni C).

Na wyspie nie występują opady śniegu, a opady deszczu są bardzo rzadkie (najwięcej przypada na grudzień). Wyliczono, że prawdopodobieństwo natrafienia na deszcz podczas podróży na Maltę wynosi zaledwie 29% – wyspę ogłoszono najbardziej słonecznym państwem Europy. Połączenie tak ogromnej liczby słonecznych dni w roku z wiecznie zieloną roślinnością i ciepłą wodą sprawia, że wypoczynek na Malcie wybiera wielu Europejczyków i turystów z innych zakątków świata zgodnie uznając wyspę za wakacyjny raj.

 

Kultura

Przez wieki Wyspy Maltańskie były miejscem styku wielu kultur – ich pozostałości można zobaczyć w miejscowej architekturze (zabytkach i ruinach). Początki cywilizacji maltańskiej sięgają 6 tys. lat wstecz, a ich śladem są ruiny świątyń megalitycznych. Architektoniczną pozostałością kultury Fenicjan, Kartaginy i Rzymu jest m.in. miasto Melita i Gaulos. Do czasów współczesnych zachowały się przede wszystkim zabytki architektoniczne z czasów Joannitów (XVI-XVIII wiek).

Obecnie maltańskie życie kulturalne toczy się m.in. wokół festiwali – Isle of MTV, Malta Jazz Festiwal, Międzynarodowy Festiwal Chórowy. Dużym prestiżem cieszy się także miejscowy Teatr Manoel (jest to zabytkowa budowla z 1731 roku) oraz Opera Królewska (działa jako teatr pod gołym niebem).

Malta słynie również z licznych muzeów (łącznie jest to ponad 200 placówek) . Wielu zwiedzających przyciąga Międzynarodowe Muzeum Archeologii, Narodowe Muzeum Wojny i Malta Avation Museum (lotnictwa). Turyści planujący zwiedzanie Malty mogą zdecydować się również na wizytę w Muzeum Poczty (działa od 2016 roku).

 

Historia

Cywilizacja maltańska jest jedną z najstarszych cywilizacji europejskich. Źródła wskazują, że osadnicy z Sycylii przybyli tutaj około 5200 roku p.n.e. W 3500 r. p.n.e. powstała świątynia na wyspie Gozo. Wyspy Maltańskie przez lata były podbijane przez wiele sąsiednich osadników ze względu na swoje doskonałe położenie w centrum Morza Śródziemnego. Trafiały one w ręce Felicjan (800 r. p.n.e.), Kartagińczyków (257 r. p.n.e.) oraz Rzymian (218 p.n.e.). Po rozpadzie Imperium, Malta pozostała w rękach Cesarstwa Wschodniego. Następnie wyspę podbili Arabowie, a później Normanie przyłączyli ją do Sycylii.

Od 1530 roku wyspa należało do Zakonu Kawalerów Maltańskich. W 1585 nastąpił atak Imperium Osmańskiego. Pod koniec XVIII wieku Malta została podbita przez siły Napoleona Bonaparte. Od 1800 do 1813 roku wyspa była pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii. Na kongresie wiedeńskim uchwalono postanowienie na mocy, którego Malta stała się kolonią brytyjską.

Częściową autonomię wewnętrzną wyspa odzyskała w 1947 roku, ale dopiero 13.12.1974 roku Malta stała się w pełni niezależnym krajem (obecnie jest to republika z prezydentem na czele). Od maja 2004 Republika Malty należy do UE.

 

Bezpieczeństwo

Malta jest najdalej wysuniętym na południe państwem w Europie. Ten wakacyjny raj pełen skalistych plaż otoczonych malowniczymi zakolami zatok, wypełnionymi lazurową wodą, położony jest blisko Afryki, co budzi pewne zastrzeżenia turystów obawiających się fali emigrantów. Nie odnotowano tutaj jednak wzmożonego napływu ludności z afrykańskich krajów objętych wojną. Na oficjalnej stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych kraj ten jest oznaczony jest jako kierunek w pełni bezpieczny dla podróżnych, dlatego spokojnie można zaplanować wakacje na Malcie.

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas podróży?
Malta powszechnie uchodzi za miejsce spokojne i bezpieczne dla podróżnych. Warto wiedzieć, że gospodarka wyspy w bardzo dużej mierze opiera się na turystyce, dlatego miejscowe władze dbają o bezpieczeństwo (zwłaszcza w kurortach).

MSZ podaje szereg zaleceń dla polskich turystów planujących wypoczynek na Malcie. W kraju zdarzają się kradzieże kieszonkowe, dlatego ważne jest szczególne zadbanie o bagaże oraz pozostawienie w hotelowym sejfie dowozu tożsamości.

Polscy turyści na Maltę mogą podróżować z paszportem lub dowodem osobistym w ramach swobodnego przepływu ludności na terenie UE. Na podstawie tych dokumentów można przebywać na terytorium Republiki Maltańskiej do 90 dni (bez wizy).

 

Szczepienia i opieka zdrowotna

Na Malcie nie ma zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego, dlatego szczepienia nie są konieczne. Polacy w nagłych przypadkach mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej na podstawie karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Warto wiedzieć:

 • Na Malcie nie ma polskiej placówki dyplomatyczno-konsularnej (o pomoc należy zwrócić się do Wydziału Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Rzymie)
 • Obowiązuje tutaj numer alarmowy 112
 • Policja: 191, straż Pożarna – 199, pogotowie ratunkowe - 196
 • Najciekawsze miejsca i atrakcje Malty

Malta to największa wyspa Archipelagu Maltańskiego położonego na Morzu Śródziemnym, pomiędzy Sycylią, a Tunezją. Wyspa jest niewielka, dlatego tygodniowy lub dwutygodniowy urlop na Malcie pozwala zwiedzić wszystkie jej atrakcje (z powodzeniem można zaplanować również weekendowy wypad na sąsiednią wyspę Gozo).

 

Specjalnie dla Klientów naszego biura podróży przygotowaliśmy krótki przewodnik po najciekawszych miejscach Malty:

 

1. La Valetta – stolica Malty

Wiele osób, planujących wyprawy na Maltę , swoją podróż rozpoczyna od La Valetty, która jest stolicą Republiki Maltańskiej (10 tys. mieszkańców, najmniejsza stolica Europy). To duże miasto portowe stanowi jeden z największych portów świata (wśród portów naturalnych).

La Valetta niegdyś była siedzibą braci z Zakonu Rycerzy Maltańskich. Obecnie zachwyca licznymi stromymi uliczkami i kopułami górujących nad nią kościołów. Podczas pobytu warto zwiedzić Katedrę św. Jana, pałac Auberge de Castille, Ogród Barrakka Garden, z którego roztacza się piękny widok na port (w oddali majaczą różnobarwne łodzie rybackie). Nie można również zapomnieć o spacerze po starym mieście, gdzie pozostały fragmenty dawnych murów.

2. Pałac Wielkiego Mistrza (zabytek usytuowany w stolicy)

Pałac Wielkiego Mistrza jest największą budowlą Malty. Obecnie ten imponujący budynek jest siedzibą prezydenta Republiki Malty. Zwiedzających wita piękna fasada z zegarową wieżą. Wyjątkowo prezentują się również rozległe dziedzińce.

Do zwiedzania udostępniona jest Zbrojownia (można podziwiać tutaj kolekcję broni i zbroi Rycerzy Zakonu Maltańskiego), sala Wielkiej Rady oraz sala Ambasadora. We wnętrzach królują piękne pamiątki z wielu epok.

3. Katedra św. Jana Chrzciciela

Osoby planujące zwiedzanie Malty nie mogą zapomnieć o kolejnej budowli stanowiącej jedną z wizytówek wyspy – Katedrze św. Jana Chrzciciela wzniesionej w XVI wieku. Wnętrza zachwycają zdobieniami w stylu barokowym (katedra to pierwszy europejski kościół wzniesiony w stylu baroku). Zachwyt budzą przede wszystkim malowidła z 18 scenami z życia Jana Chrzciciela, które widnieją na suficie katedry.

Posadzka to kolorowe płyty nagrobne, pod którymi pochowano rycerzy Zakonu Maltańskiego. Na miłośników malarstwa czeka zaś prawdziwa gratka – obraz ołtarzowy „Ścięcie św. Jana” namalowany przez słynnego włoskiego malarza Caravaggio.

4. Mdina

Wielu zwiedzających przyciąga miasto Mdina, które od wieków niemal nie zmienia swojego oblicza. Wystarczy przekroczyć jego granice, aby poczuć wyjątkową atmosferę przepełnioną wielowieczną historią.

Na podróżnych niespodzianka czeka już przy wjeździe do miasta – bram strzegą kamienne lwy. Można tutaj zwiedzić pałac Wielkiego Mistrza Vilheny z XVIII wieku. Kolejnym zabytkiem architektury jest katedra św. Piotra i Pawła (św. Paweł Apostoł wiele lat mieszkał na wyspie).

Niespodzianka czeka także na fanów „Gry o Tron” – mury obronne Mdiny posłużyły producentom słynnego serialu jako sceneria.

5. Hypogeum

Hypogeum to miejsce kultu religijnego sprzed 5 tysięcy lat położone w pobliżu maltańskiej stolicy. Cała budowla jest wykuta w skale, gdzie pomieszczenia tworzą zawiły podziemny labirynt pełen schodów, korytarzy i komór. Przed wiekami miejsce to pełniło także funkcję grobowca.

Chcesz zwiedzić ten tajemniczy labirynt? Pamiętaj o wcześniejszej rezerwacji biletu – dziennie do podziemnych korytarzy może wejść tylko 70 turystów.

6. Kompleks świątynny w Tarxien

W Tarxien można zobaczyć megalityczny kompleks sześciu świątyń wniesionych w IV wieku przed naszą erą. Budowle postawiono z ogromnych bloków skalnych, a w środku zwiedzający mogą zobaczyć m.in. malowidła i płaskorzeźby.

7. Hagar Qim

Hagar Qim to kompleks świątynny sprzed około 5 tysięcy lat. Świątynię zbudowano z bardzo dużych bloków skalnych w sąsiedztwie Morza Śródziemnego. Planując zwiedzanie Malty, warto wpisać ten punkt na swoją listę miejsc do zobaczenia.

8. Katakumby św. Pawła

Katakumby św. Pawła mieszczą się w mieście Rabat (wyspa Gozo). Pod ulicami miasta rozciągają się korytarze o łącznej długości 900 m, w których znajduje się 900 grobowców. Pochodzą one z IV i V wieku. Po zejściu schodami w dół, pojawia się prawdziwy labirynt korytarzy i komór.

9. Rotunda pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny

 Uwagę zwraca kopuła wieńcząca świątynię w miejscowości Most (zbudowaną na przełomie lat 1833-1860).  Kopuła ma aż 60 m wysokości i 54 m średnicy, a portal przypomina słynny rzymski Panteon.

10. Marsaxlokk

Marsaxlokk to portowe miasteczko zachwycające unikalnym klimatem. Można tutaj poczuć specyfikę leniwie płynących dni w krajach śródziemnomorskich, wybrać się na niedzielny targ przyciągający prawdziwe tłumy i obserwować kolorowe łodzie rybackie. Miasteczko idealnie sprawdzi się na rodzinną wycieczkę.

11. Blue Grotto

Blue Grotto to grota o wysokości 30 m mieszcząca się w urwistym klifie. Grota ma obwód 90 m i zachwyca kolorowymi efektami odbijającymi się na wodzie. Wpływa się do niej łódką.

12. Klify Dingli

Klify Dingli położone są na południu Malty. Wapienne urwisko nad Morzem Śródziemnym to idealne miejsce na chwilę wyciszenia po całodziennym zwiedzaniu i podziwianie przepięknego zachodu słońca. Jest to jeden z najwyższych punktów widokowych wyspy skąd rozciąga się widok na niezamieszkaną wysepkę Filfla, a dalej na wybrzeża Afryki.

13. Narodowe Muzeum Archeologiczne

Idealne miejsce na wycieczkę z dziećmi. Muzeum zlokalizowane jest w La Valetta i powstało w dawnej siedzibie Zakonu Rycerzy Maltańskich wzniesionej w XVI wieku.

14. Inland Sea

Inland Sea to słone jezioro, które jest połączone z Morzem Śródziemnomorskim tunelem wodnym.

15. Xlendi i Marsalform

Są to rybackie wioski na wyspie Gozo przypominające klimatem krainy śródziemnomorskie sprzed wielu lat. Na nadbrzeżu majaczą kolorowe łódki rybaków. W sezonie przybywają tutaj prawdziwe tłumy turystów.

16. Popeye Village

Wioska zaprojektowana i zbudowana jako scenografia do ekranizacji komiksu Popeye. Miejsce to do gustu powinno przypaść przede wszystkim najmłodszym, dlatego warto je uwzględnić w planie rodzinnej wycieczki na Maltę.

17. Upper Barrakka Gardens (Górne Ogrody Barrakka)

To ogród publiczny w Valletcie usytuowany w górnej części Bastionu Św. Piotra i Pawła (wzniesionego w 1560 roku).

18. Azure Window

Azure Window, czyli Lazurowe Okno, było prawdziwą wizytówką maltańskiej wyspy Gozo. Ta ogromna formacja skalna (skalny most) stała się tłem m.in. w zdjęciach do „Zmierzchu tytanów”, „Hrabi Monte Christo” oraz Gry o Tron”. Lazurowe Okno znikło pod wodą w marcu 2017 roku (w wyniku burz przechodzących nad Maltą). Obecnie miejsce, gdzie znajdował się kamienny most, przyciąga wielu nurków.

 

 

 

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK NA MALTĘ - SPRAWDŹ