Cypr - wakacje, wycieczki i wypoczynek

 

Cypr wakacje i wypoczynek - wycieczki 2018

Cypr to wyjątkowa wyspa położona na Morzu Śródziemnym, która przyciąga turystów malowniczymi krajobrazami, pięknymi plażami, doskonałymi warunkami do uprawiania sportów, pyszną kuchnią oraz bogactwem miejscowej kultury.

Wyspa należy do Europy, ale jako jedyny zakątek na świecie, położona jest na samym styku aż trzech kontynentów – Europy, Azji i Afryki. Osoby planujące wypoczynek na Cyprze szybko zauważą, że miejsce to w niespotykany sposób łączy nowoczesną infrastrukturę  (luksusowe hotele, bogata oferta gastronomiczno-rozrywkowa) z egzotyką. Charakterystyczne dla krajów Południowej Europy złociste plaże, sielskie winnice porastające strome zbocza oraz egzotyczne gaje oliwne sąsiadują z wąskimi dróżkami górskimi otoczonymi śnieżnobiałą kredą. 

 

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK NA CYPR - SPRAWDŹ

Hotele na Cyprze - wybierz idealny dla siebie!

Szukasz hotelu, który:

  • jest usytuowany przy plaży
  • posiada 5 gwiazdek
  • posiada opcję ALL INCLUSIVE
  • posiada aquapark ze zjeżdzalniami
  • jest przystosowany dla rodzin z dziećmi
  • ma niewygórowane ceny

Znajdziemy dla Ciebie idealny hotel na wakacyjny wypoczynek dopasowany do Twoich oczekiwań!

Zadzwoń na nasz numer - 61 897 48 35 lub

poproś o szczegóły oferty na adres e-mail - wypełnij formularz

Co warto wiedzieć na temat Cypru

Cypr  jest nie tylko jedną z największych, ale i najbardziej znanych wysp położonych na Morzu Śródziemnym (we wschodniej części akwenu). W jego bliskim sąsiedztwie znajdują się wybrzeża tureckie, syryjskie i libańskie.

Wyspa słynie ze znakomitych warunków naturalnych, licznych zabytków oraz doskonałej infrastruktury turystycznej. Wakacje spędza tutaj nie tylko wiele osób z całej Europy, ale także turyści z Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji.

Cypr – wyspa wiecznego słońca

Pełnia sezonu turystycznego rozpoczyna się tutaj w kwietniu i trwa aż do listopada, a temperatury przekraczające 25 stopni C powinny spełnić oczekiwania osób, którym marzy się wypoczynek na plaży oraz kąpiele w ciepłych (nawet 30 stopni C) i idealnie czystych wodach Morza Śródziemnego. Po sezonie temp. rzadko spada poniżej 17 stopni C, dzięki czemu zwiedzanie wyspy bez problemu można zaplanować o dowolnej porze roku.

Malownicze plaże

Wizytówką Cypru są olśniewające plaże. Turyści znajdą tutaj zarówno ogromne połacie piaszczystych terenów nadmorskich idealnych do opalania, jak i malownicze plaże kamieniste, które pozwalają na niezapomniane spacery tuż przed wschodem lub po zachodzie słońca, gdy promienie odbijają się w otoczakach i skałach ciągnących się w stronę horyzontu. Podobnych krajobrazów trudno szukać w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Idealny kierunek na wakacje

Miejscowe kurorty (z największym Limassol na czele) zapewniają nie tylko doskonałą bazę noclegową z eleganckimi hotelami sąsiadującymi z brzegami morza, ale także znakomite warunki dla fanów aktywnego wypoczynku. Urlop na Cyprze jest idealnym pomysłem dla miłośników surfingu, kitesurfingu, kajaków lub żaglówek. Wyspa stanowi również prawdziwy raj do nurkowania w poszukiwaniu zatopionych przed laty wraków statków.

Nie brakuje tutaj Aquaparków idealnych dla całej rodziny, tematycznych parków, które szczególnie do gustu powinny przypaść najmłodszym, pól golfowych oraz imprez przygotowywanych specjalnie dla turystów (m.in. wrześniowy Festiwal Wina).

W akwarium oceanicznym w Protaras można poznać wyjątkową faunę i florę, a po całym tygodniu na plaży warto wykupić wycieczki fakultatywne i wybrać się w rejs po Morzu Śródziemnym.

Turystyka rozwija się przede wszystkim w okolicach miejscowości:

  • Nikozja
  • Larnaka
  • Limassol
  • Akamas
  • Pafos
  • Ayia Napa

 

Geografia

Cypr to kraj na wyspie Morza Śródziemnego mający powierzchnię 9,3 tys. km (jest trzecią pod względem wielkości wyspą śródziemnomorską – po Sycylii oraz Sardynii). Wyspa ma kształt pięciokąta. Długość linii brzegowych wynosi 648 km.

Stolicą kraju jest Nikozja (Lefkozja). W obrębie kraju funkcjonuje 6 dystryktów:

  • Kirenia
  • Famagusta
  • Limassol
  • Nikozja
  • Pafos
  • Lamarka

Wyspa dzieli się na Republikę Cypru oraz Turecką Republikę Cypru Północnego. Część turecka nie jest uznawana na arenie międzynarodowej za oddzielne państwo, ale podczas wycieczki na Cypr wyraźnie widać różnice pomiędzy bardziej europejską kulturą południa i egzotyką północy (na północ można wjechać okazując paszport – bez konieczności ubiegania się o wizę turecką).

Polityka

Republika Cypru jest członkiem brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Głową państwa jest tutaj prezydent, który wybierany jest w wyborach powszechnych na 5 lat. Za władzę ustawodawczą odpowiada parlament.

1 maja 2004 roku  Cypr wszedł do Unii Europejskiej.

Geologia

Wyspa jest przedłużeniem pasma tureckich gór Taurus. Południowa część zbudowana jest z fałdowań alpejskich. Na północy rozciągają się góry Kierinia zbudowane przede wszystkim z wapieni. Ich najwyższy szczyt sięga 1019 m n.p.m. (Akromandra). U podnóża południowej części gór rozciąga się rozległa równina Mesaoria, która ma do około 50 km szerokości.

Na południowym-zachodzie położone są góry Troodos zbudowane z mieszanki granitów z bazaltami. Najwyższym szczytem Cypru jest Olimbos (1951 m. n.p.m.). Północ kraju otoczona jest przez wybrzeże skaliste, a południe przez piaszczyste plaże.

Klimat

Jedną z charakterystycznych cech Cypru jest wyjątkowy klimat (obszary klimatu morskiego i kontynentalnego). Wyspa leży w strefie klimatu podzwrotnikowego. Najchłodniejsze jest wybrzeże i niziny, gdzie w sierpniu temperatura oscyluje w granicach 26-28 stopni C, a w styczniu sięga 9-12 stopni C. Larnace i cały południowy wschód wyróżniają temperatury 16-17 stopni C w zimie i do 32-40 stopni latem (lipiec, sierpień). Opady przeważają w zimie (ich roczna suma waha się w granicach od 300 do 400 mm).

Przyjazny klimat sprawia, że atrakcyjne wyprawy na Cypr można zaplanować niemal o każdej porze roku.

Fauna i flora

Lasy stanowią 13% powierzchni kraju. Dominują w nich dęby oraz niskie krzewy – formacja ta określana jest terminem makkia (naturalna formacja roślinna Cypru). Nizina Mesaoria pokryta jest stepami, które porastają sosny, dęby i piękne cyprysy. W górach można spotkać cedr oraz sosnę czarną.

Na Cyprze uprawiane są przede wszystkim winorośle, figowce i oliwki (gaje oliwne i winnice królują na wielu stromych zboczach). Można spotkać tutaj również plantacje drzew cytrusowych, orzechów, figowców i migdałowców.

Fauna wyspy nie jest zbyt zróżnicowana. Występują tutaj m.in. gekony tureckie, muflony oraz kameleony, ale brakuje bardzo wielu ssaków kontynentalnych. Nieco bogatsza jest awifauna – na Cyprze odkryto 275 gatunków ptaków.

 

Kultura

Cypr słynie z przyjaznych obywateli i braku formalnej etykiety, co może być pewnym zaskoczeniem dla Polaków, którzy po raz pierwszy spędzają wakacje na tej pięknej wyspie śródziemnomorskiej.  W kontaktach można odnieść wrażenie, że wszyscy Cypryjczycy znają się nawzajem. Turyści mogą czuć się swobodnie w miejscach użyteczności publicznej (sklepy, restauracje, puby, hotele itp.), ponieważ Cypr nie ma nic wspólnego z konserwatywną kulturą charakterystyczną m.in. dla pobliskich krajów arabskich lub państw Północnej Afryki.

Sztywniejsze zasady obowiązują wyłącznie w meczetach oraz prawosławnych świątyniach. Gdy planujemy ich zwiedzanie, warto zadbać o odpowiedni ubiór (długie spodnie, skromną bluzkę, chustę na głowie), ponieważ bez nich obsługa może nam odmówić wejścia. Co ciekawe, niektóre świątynie umożliwiają turystom wypożyczenie nakryć głowy.

 

Historia

Historia Cypru była długa i burzliwa. Kolebką wyspy jest kultura grecka. W XII wieku p.n.e. obszar ten zamieszkiwali Grecy, z czasem wyspa trafiła pod wpływy Rzymian, a następnie Bizancjum.

W XII wieku Cypr został podbity przez krzyżowców. W XVI wieku (1570 rok) wyspę zajęli Turcy. W ten sposób doszło do asymilacji kultury prawosławnej, chrześcijańskiej oraz islamu.

Turcy panowali nad Cyprem przez niemal 300 lat. W 1821 roku doszło do powstania zbuntowanych Greków. Władze tureckie w odwecie powiesiły patriarchę Konstantynopola oraz cypryjskiego arcybiskupa Cypriana, a także wielu biskupów i notabli.

Od 1876 do 1878 państwo dotknęły konsekwencje wojny turecko-rosyjskiej. W tym czasie Cypr trafił pod okupację Wielkiej Brytanii i Francji, które obawiały się władzy Imperium Rosyjskiego w krajach Morza Śródziemnego i na Bałkanach. 4.06.1878 roku sułtan turecki podpisał w Anglią tajną „konwencję cypryjską”, która zakwestionowała zapisy rosyjskiego traktatu z San Stefano. Na mocy tej konwencji Cypr trafił pod brytyjskie władanie.

 1 maja 1925 roku Cypr oficjalnie stał się kolonią brytyjską. Z czasem restrykcyjne działania Anglii dotyczące religii Turków, doprowadziły społeczeństwo do sympatyzowania z poglądem Enosis (połączenie Cypru z Grecją). W 1949 roku powstała Partia Cypryjsko-Turecka (KTP) stawiająca opór Wielkiej Brytanii.

Sytuacja jeszcze bardziej zaostrzyła się po wyborze Makariosa III na arcybiskupa Cypru. Był on zwolennikiem Enosis. W 1950 roku na Cyprze zorganizowano plebiscyt – większość ludności opowiedziała się za przyłączeniem ich kraju do Grecji, ale Turcja i Anglia nie uznały wyników głosowania. W odpowiedzi na stanowisko Wielkiej Brytanii Grecy stworzyli Organizację Narodową Bojowników Cypryjskich (EOKA). Jej przywódcą został Jeorjos Grivas. Bojownicy podziemnej organizacji i jej siły wywiadowcze były szkolone przez Greków (Grecja dowoziła również broń na wyspę).

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację rząd brytyjski mianował nowego gubernatora, który objął władze na Cyprze. John Harding otrzymał ogromne uprawnienia i szybko wprowadził stan wojenny. Pod groźbą śmierci nakazano Cypryjczykom złożyć broń, wprowadzono również godzinę policyjną. Wiosną 1956 roku na Cyprze rozpoczęła się regularna wojna domowa. Bojownicy EOKA schronili się w górach Troodos, gdzie rozpoczęła się walka partyzancka. Równocześnie pojawiały się krwawe ataki w miastach. Do zawieszenia broni doszło dopiero w 1957 roku.

Propozycja Turków, aby dokonać podziału wyspy pomiędzy Turcję (1/3) i Grecję (2/3), spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem. W tym czasie doszło do powołania Organizacji Bojowej Turków Cypryjskich (TMT lub VOLKAN). Organizacja dokonała wielu zamachów na zwolenników Grecji, czego efektem było jeszcze większe zaostrzenie konfliktu turecko-greckiego. Na ulicach cały czas pojawiały się manifestacje i zamieszki, osoby podejrzane o sprzyjanie EOKA były aresztowane (ok. 2 tys. osób). Grecy w odwecie dokonywali napadów na dowódców z Wielkiej Brytanii, a wyspie ponownie groziła wizja regularnej wojny domowej.

Sytuację poprawiło dopiero porozumienie w Zurychu zawarte 11.02.1950, a następnie porozumienie z Londynu (17-19.02.1959). Ustalono, że Cypr 19 lutego 1960 roku odzyska suwerenność. Ustalono, że prezydentem zostanie obywatel Grecji, a wiceprezydentem Turek. Ostatecznie wyspa niepodległość uzyskała 16.08.1960 roku.

Niestety EOKA oraz VOLKAN nie złożyły broni. Postulat Makariosa III dotyczący reformy konsytuacji doprowadził do kolejnych zamieszek – bojownicy EOKA 21.12.1963 roku wzniecili rozruchy niszcząc ponad 100 wiosek tureckich. W zamieszkach zginęło ponad 300 osób. Anglia podzieliła stolicę na 2 części i wymusiła nad podległym jej obszarem złożenie broni. W wielu zakątkach wyspy rozruchy trwały jednak aż do marca 1964 roku. To wtedy na Cypr przyjechały siły pokojowe ONZ (żołnierze UNFICYP), których zadaniem było powstrzymanie Turcji przed atakiem.

Do kwietnia 1967 roku siły ONZ czuwały nad pokojem na Cyprze. Wtedy władzę w Grecji przejęła junta wojskowa, która była nieprzyjaźnie nastawiona wobec Makariosa. W listopadzie 1967 roku oddziały pod wodzą Grivasa zaatakowały należące do Turcji Kofinu oraz Agios Todoros.

15 lipca 1974 roku doszło na Cyprze do zamachu stanu, a Makarios uciekł z wyspy. Funkcję prezydenta objął Sikos Sampson – były wojownik EOKA. 20 lipca tego samego roku doszło do tureckiej inwazji na Cypr. Jej wynikiem były bardzo krwawe potyczki, w których ucierpiało wielu cywilów. Zawieszenie broni nastąpiło 22 lipca (Turcy przypadkowo zniszczyli własną flotę wojenną). Dzień później prezydent podał się do dymisji. Nowym przywódcą został Glaukos Klerides, który na stanowisku utrzymał się do grudnia 1974 roku, kiedy to na Cypr ponownie wrócił Makarios popierany przez Ateny.

Kolejne 3 lata zajęły negocjacje pomiędzy Turcją, a Grecją. Po śmieci Makariosa funkcję prezydenta Cypru objął Spiros Kiprianu. W 1980 roku zorganizowano rozmowy pokojowe pomiędzy Grecją i Turcją, w których uczestniczyli również przedstawiciele sił ONZ. Wynikiem pertraktacji było podzielenie wyspy na 2 części – 30 % obszarów trafiło pod kontrolę Turcji, która w 1983 roku ogłosiła utworzenie Tureckiej Republiki Północnego Cypru.

W 1993 roku prezydentem Cypru został Klerides, którego celem było zjednoczenie wyspy. Ogłoszono formalne przymierze Cypru z Grecją i Wspólną Doktrynę Wojenną – Grecja ma pomóc wyspie w przypadku ataku Turcji.

W maju 2004 roku Cypr został przyjęty do UE (na północy wyspy nie obowiązuje prawo unijne).

 

Bezpieczeństwo

Położenie Cypru budzi w niektórych turystach obawy przed bezpieczeństwem podczas wakacji na tej pięknej wyspie. Kraj dzieli 70 km od wybrzeży tureckich oraz 170 km od Syrii. Około 300 km od Cypru znajduje się Izrael, a 420 Egipt (półwysep Synaj). Czy zatem wycieczki na Cypr i zwiedzanie kraju jest w pełni bezpieczne dla turystów?

Cypr – kraj bezpieczny według MSZ

Na oficjalnej stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pojawiają się aktualne komunikaty ostrzegające Polaków przed podróżami do niebezpiecznych zakątków globu. Poszczególne regiony są oznaczane komunikatami:

  • zachowaj normalną ostrożność
  • ostrzegamy przed podróżą
  • nie podróżuj
  • opuść natychmiast

16 marca 2017 roku pojawiło się ostrzeżenie przed podróżami do Turcji, a w kwietniu przed wyjazdami do Egiptu. Na Cyprze wprawdzie od lat jest napięta sytuacja polityczna, ale wyspa ta jest uznawana za w pełni bezpieczną dla zagranicznych turystów i nie została oznaczona przez MSZ jako teren o podwyższonym ryzyku.

Władze Cypru dbają o bezpieczeństwo

Skomplikowana sytuacja polityczna Cypru nie wpływa na brak bezpieczeństwa turystów i obywateli. Władze Republiki Cypryjskiej (południowa część kraju) szczególną wagę przykładają do ochrony osób odwiedzających wyspę, ponieważ turystyka stanowi znaczną część narodowego dochodu brutto państwa.

W ostatnich latach na Cyprze nie odnotowano ataków terrorystycznych. Konflikt pomiędzy Cyprem, a Turcją ma charakter międzynarodowych rozmów, a nie walk zbrojnych. Na wyspie stacjonują żołnierze brytyjscy (2 bazy wojskowe) oraz Korpus Pokoju ONZ chroniący osoby przebywające na Cyprze przed ewentualnymi zamieszkami.

Gdzie jest najbezpieczniej?

Najbezpieczniejsze są kurorty na południu wyspy (okolice Pafos, Limassol, Larnaki), gdzie obowiązuje prawo Unii Europejskiej, a polscy obywatele mają zapewnioną opiekę konsularną, dlatego rodzinne wakacje czy spokojny urlop warto zaplanować właśnie tutaj.

Turecka Republika Północnego Cypru obecnie również uchodzi na teren bezpieczny dla turystów (nie została ona oznaczona na liście MSZ jako kraj, gdzie należy zachować szczególną ostrożność lub unikać podróży), ale warto wiedzieć, że obszar ten nie podlega prawu europejskiemu. Polscy turyści nie mają tutaj także zapewnionej opieki konsularnej. Warto wiedzieć, że ruch lotniczy pomiędzy Cyprem, a Turcją jest zakazany.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na Cyprze?

Cypr, mimo niejasnej sytuacji politycznej, uchodzi za jeden z bezpieczniejszych kierunków na wakacje. Przyjazne nastawienie mieszkańców oraz bardzo niski poziom przestępczości sprawia, że turysta spędzający tutaj urlop może poczuć się bezpiecznie.

Nie oznacza to jednak, że podczas wycieczki można zachowywać się lekkomyślnie. Dokumenty, gotówkę i kosztowności najlepiej pozostawić w sejfie w hotelu. Podczas zwiedzania miast, najbezpieczniej mieć ze sobą jedynie niezbędny ekwipunek.

Osoby, które chcą uprawiać sporty wodne, powinny wykupić dodatkowe ubezpieczenie (na południu Cypru obowiązuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ).

To warto wiedzieć:

  •  Na wyspie obowiązuje lewostronny ruch – na drodze należy zachować najwyższą ostrożność, ponieważ Cypryjczycy często ignorują zasady ruchu drogowego (nagminne jest przejeżdżanie na czerwonym świetle oraz wyprzedzanie na zakrętach).
  • Osoby planujące górskie wyprawy po Kyrenii, powinny zachować szczególną ostrożność, ponieważ na terenach tych żyje wiele jadowitych węży. Przed wyprawą, warto kupić surowicę (jest ona dostępna we wszystkich aptekach na wyspie).
  • Na południu Cypru pomoc można wezwać dzwoniąc pod numer alarmowy: 112 lub 199.
  • Na północy numery alarmowe to: 227 1441 (Nikozja), 815 5226 (Kyrenia), 366 2876 (Famagusta). Pod numerem 199 dostępna jest straż pożarna.

 

Najciekawsze miejsca i największe atrakcje Cypru

Cypr to malownicza wyspa ze sprzyjającym klimatem, dostępem do ciepłych wód Morza Śródziemnego, w których temperatury dochodzą nawet do 30 stopni C, szerokimi plażami, szeregiem ciekawych zabytków i bogatą ofertą turystyczną. Liczne hotele tuż obok wybrzeża oferujące noclegi w wysokim standardzie, pyszną kuchnię i rozrywki dla turystów sprawiają, że miejsce to doskonale sprawdzi się na rodzinne wakacje lub urlop dla miłośników opalania i kąpieli.

Wyspa zapewnia także doskonałe warunki do żeglowania, nurkowania i uprawiania windsurfingu, wycieczek rowerowych oraz wypraw górskich. Piękne zabytki spełnią wymogi miłośników zwiedzania i historii, a liczne parki rozrywki, pola golfowe oraz imprezy turystyczne na pewno nie pozwolą się tutaj nudzić.

 

Przedstawiamy najciekawsze atrakcje Cypru. Te miejsca naprawdę warto odwiedzić!

1. Cape Greko, Ayia Napa, Protaras

Piękne greckie wybrzeże położone jest w południowo-wschodniej części wyspy. Idealnie czysta i ciepła woda oraz malownicze klify stanowią doskonałe otoczenie dla osób marzących o leniwym wypoczynku na plaży. Na osoby, którym udany urlop kojarzy się z aktywnością, czekają tajemnicze jaskinie i piękne mosty skalne. Okoliczne krajobrazy przypominają pocztówkę z rajskiej wyspy.

Ayia Napa to przepiękna miejscowość wypoczynkowa na wybrzeżu Cape Greko (dawniej była to wioska rybacka). Jej okolice słyną ze złocistych piasków i przejrzystej wody – tutaj można poczuć się niczym w najbardziej ekskluzywnej części Lazurowego Wybrzeża.

Kochasz zwiedzanie? Na pewno spodoba Ci się klasztor z oktagonalną fontanną z okresu panowania Wenecji. Funkcjonuje tutaj również Muzeum Morskie.

Ciekawostką okolic Ayia Napa są… śluby. Kurort przyciąga tysiące Par Młodych z całego świata (m.in. z Izraela i USA) marzących o ceremonii w otoczeniu krajobrazów przypominających mitologiczne krainy Afrodyty.

2. Amatuhus

Powstanie Amathus datuje się na rok 1100 p. n. e. To starożytne miasto wzniesiono ku czci Afrodyty.

3. Limassol

Limassol to typowo turystyczna miejscowość – miasto stanowi jeden z głównych portów wakacyjnych wyspy. Kurort słynie z doskonale rozwiniętej infrastruktury. Przy 10-kilometrowej linii brzegu usytuowane są urocze restauracje, tradycyjne regionalne tawerny oraz liczne centra handlowe. Okolica doskonale sprawdzi się na wycieczki i wyprawy ze znajomymi – tutaj życie tętni praktycznie całą dobę, a bardzo bogata oferta rozrywkowa przyciąga wiele młodych osób.

W Limassol organizowany jest m.in. Festiwal Wina. Odbywają się tutaj również Parady Karnawałowe.

4. Protaras

W bliskim sąsiedztwie Ayia Napa leży Protaras. Ta miejscowość położona na wschodnim wybrzeżu jest niewielka, ale przyciąga bogatą ofertą rozrywkową i noclegową. Funkcjonuje tutaj wiele znanych klubów nocnych i dyskotek, a w miejscowych restauracjach można skosztować pysznych potraw kuchni greckiej.

Na turystów czekają również piękne plaże i ciepłe wody Morza Śródziemnego stanowiące idealne miejsce nie tylko do kąpieli, ale i nurkowania czy sportów wodnych (windsurfing, żeglowanie).

Z Protaras organizowane są wyprawy do Nikozji położonej po tureckiej stronie wyspy.

5. Paphos

Paphos to miasto zbudowane w starożytności, które przez 600 lat było stolicą Cypru. Miejscowość leży w północno-zachodniej części wyspy.  Według mitologii greckiej to właśnie tutaj narodziła się bogini miłości – stąd często Cypr określany jest mianem „Wyspy Afrodyty”.

Osoby planujące wypoczynek w Paphos do swojej dyspozycji mają niewielkie piaszczyste plaże i idealnie przejrzystą wodę morską. Piękne krajobrazy naturalne sąsiadują z licznymi zabytkami, a całe miasto trafiło na listę zabytków chronionych przez UNESCO.

Na uwagę zasługują między innymi:

  • misterne mozaiki z czasów rzymskich
  • podziemne Grobowce Królewskie wykute w skałach zdobione doryckimi kolumnami
  • Kolumna św. Pawła

Oczywiście nie brakuje tutaj również typowo kurortowych rozrywek – tętniących życiem restauracji, kafejek, tawern, barów i dyskotek oraz sklepów, w których można znaleźć oryginalne pamiątki.

Na plażach można wypożyczyć sprzęt do uprawiania sportów wodnych. W samym sercu miasta znalazł się port Kato Paphos, gdzie królują kolorowe łódki rybackie – turyści mogą tutaj wykupić wycieczki morskie.

6. Kirenia (Girne)

Kirenia przyciąga miłośników historii – można tutaj zwiedzić wyjątkowy zamek i stare miasto z ciasnymi uliczkami. W mieście funkcjonuje również port, do którego przypływa wiele jachtów oraz łodzi rybackich. W okolicy znajduje się wiele piaszczystych plaż.

7. Półwysep Karpas

Długi Półwysep Karpas przyciąga malowniczą linią brzegową. Osoby kochające zwiedzanie zabytków również znajdą coś dla siebie – na półwyspie znajduje się zamek Kantara oraz Klasztor św. Andrzeja.

8. Famagusta

Famagusta to klimatyczne miasto położone po tureckiej stronie wyspy. Stare miasto otoczone zostało kilkumetrowym murem. Turyści znajdą tutaj wiele zabytków – m.in. opuszczoną dzielnicę Warosia oraz archeologiczne wykopaliska Salamina (w pobliżu miasta). Minusem Famagusty pozostaje skromna infrastruktura turystyczna (niewiele hoteli), ale wyjątkowy klimat zachęca do odwiedzenia tego miejsca.

9. Nikozja (Lefkozja)

Nikozja to stolica Cypru. Miasto otoczone jest ogromnymi murami, które powstały za panowania Wenecjan w drugiej połowie XVI wieku (1570 rok). Na murach Wenecjanie zbudowali aż 11 wież obronnych. Obecnie Nikozja jest podzielona na cześć grecką i turecką.

10. Enkomi

Starożytne miasto Enkomi leży w pobliżu Famagusty. Powstało ono w połowie XVI wieku p. n.e. i szybko zdobyło pozycję wiodącego ośrodka śródziemnomorskiego świata. Enkomi zostało zniszczone podczas ogromnego trzęsienia ziemi w 1075 roku p. n.e.

11. Omodos

Niewielka wioska Omodos położona w górach Troodos to malownicza miejscowość słynąca z wyrobu wina oraz koronek lefkaryjskich. Turyści znajdą tutaj również zabytkowy klasztor.

12. Park Narodowy Lefkara

Podczas wycieczki po Cyprze warto odwiedzić Park Narodowy Lefkara słynący z dzikich krajobrazów i wielu gatunków chronionych roślin.

13. Rezerwat Lara

Lara to rezerwat przyrody, w którym można podejrzeń życie żółwi w naturalnych warunkach.

14. Wąwóz Avakas

Wąwóz Avakas położony jest na Półwyspie Akamas. Ten cud natury ma 3 km długości i jest stworzony przez wapienne skały, których wysokość sięga nawet ponad 30 m. Teren wąwozu porasta chroniona roślinność endemiczna (m.in. centaria akamantis, która nie występuje w żadnym innym miejscu na świecie). Obszar jest doskonałym miejscem na piesze wędrówki – białe niczym śnieg skały przypominają tajemnicze obrazy znane z mitologicznych opowieści o greckich bogach.

15. Larnaka

Larnaka to trzecie, co do wielkości, miasto wyspy otulone piaszczystymi plażami. Miejscem spotkań turystów jest nadmorska promenada „Phinikoudes” otoczona naturalnymi palmami. Wokół promenady rozlokowały się liczne tawerny, przytulne kafejki i restauracje. Miejscowy port przyciąga jachty z całego świata.

Najsłynniejszym zabytkiem kurortu jest kościół Agios Lazaros wzniesiony z kamienia w X wieku (styl bizantyjski). Świątynia mieści się w samym centrum miasta.

W pobliżu kurortu mieści się również meczet – Hala Sultan Tekke (wzniesiony ku czci ciotki Mahometa) – przyciągający corocznie tysiące pielgrzymów o wyznaniu islamskim.

Nieopodal  meczetu znajduje się Jezioro Słone – na jego wodach można dostrzec setki pięknych flamingów (ptaki spędzają tutaj zimę).

 

Polskie przedstawicielstwa na Cyprze

Ambasada RP
Kennedy Avenue 12/14, Office 601,
1087 Nikozja,
Tel dyżurny: +35799729093
Tel: +35722668415
Tel: +35722753517
Fax: +35722751981
Email: nikozja.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.nikozja.msz.gov.pl

Cypryjskie przedstawicielstwa w Polsce

Ambasada Republiki Cypryjskiej
ul. Jarosława Dąbrowskiego 70
02-561 Warszawa
Tel: +48 22 844 45 77, +48 22 844 08 16, +48 22 845 11 10
Fax: +48 22 844 25 58
e-mail: ambasada@ambcypr.pl

 

AKTUALNA LISTA WYCIECZEK NA CYPR - SPRAWDŹ